Postup výroby misek a podnosů krok za krokem
Vyrobte si jednoduchým způsobem misku nebo podnos, které můžete někomu darovat.
Využijete přitom kousky dřeva, jež byste normálně vyhodili.
Čím více kousků různobarevných dřev při výrobě použijete, tím hezčí bude konečný výsledek.
Potřebné vybavení pro práci:
• Výkonnější frézka s kleštinou 12 mm a nastavitelnou rychlostí
• Sukovník průměru 35 mm
• Zaoblovací fréza na zaoblení hran
• Pro snadnější práci stolní vrtačku (není nutná)
• Jemné brusné podložky pro vybroušení vnitřní strany misek
• Kružítko a tužka
• Lepidlo
• CMT Set na výrobu misek a podnosů, ve kterém najdete frézu pro úpravu, prodloužení kleštiny a dvě šablony
Krok č. 1:
Slepte si spárovku z kousků dřeva. Můžete ji lepit z různě barevných dřev. Zároveň můžete měnit směr vláken v lepených vrstvách. Výsledný rozměr musí mít velikost 460 × 460 mm pro výrobu kulaté misky a 380 × 590 mm pro oválné misky. Tloušťka spárovky je vhodná od 25 mm do 45 mm podle požadované hloubky misky. Pro rychlou výrobu spárovky je ideální silný materiál. Při práci se nechte vést vlastní kreativitou.
Krok č. 2:
Pomocí šablony nakreslete vnitřní hrany misky na spárovku. Zarovnejte šablonu a vyznačte první pole. Takto postupujte dále podle potřeby. Šablonu odstraňte a nakreslete vnější tvar, který by měl být minimálně 12,7 mm od vnitřního kraje. Dbejte na přesnost a dodržení jednotné tloušťky stěn.
Krok č. 3:
Pomocí sukovníku odstraňte dřevo z vnitřního prostoru misky. Sukovník je ideálním nástrojem pro své řezací vlastnosti a ponechání ploché spodní části. Nevrtejte otvory těsně u nakreslených čar, aby bylo možné vnitřek misky dokončit se zaoblením okrajů dna.
Krok č. 4:
Nyní je načase použít frézku. K té si nejdříve přidělejte dostatečně velké rozšíření základové desky, tak aby bezpečně překlenulo otvor v šabloně. Dále je třeba upnout prodloužení kleštiny do horní frézky. Teď už jen upněte frézu do kleštiny prodloužení a utáhněte klíči.
Krok č. 5:
Šablonu vložte na obrobek a ujistěte se, že okraje sedí s nakreslenými linkami. Vyvrtejte a zahlubte v ní alespoň dvě díry a přes ně přišroubujte šablonu k obrobku. Ujistěte se, že šroubky nevyčnívají nad povrch a nebudou vám bránit při práci s frézkou.
Krok č. 6:
Nastavte řeznou hloubku frézky na dorazu pro přesné začištění dna misky. Vypnutou frézku položte na obrobek a spusťte ji do mísy, dokud nenarazí do dna. Řeznou hloubku nastavte 2–3 mm pod odvrtané dno. Ujistěte se, že ložisko frézky jede po šabloně. Pokud je hloubka misky větší, je třeba otvor dočistit vícekrát. Ložisko se musí vždy dotýkat čistě opracované hrany. Pokud má vaše frézka odsávací otvor, připojte k němu průmyslový odsavač.
Krok č. 7:
Upevněte obrobek k pracovnímu stolu a frézku položte nad jednu z vyhloubených částí. Ujistěte se, že se fréza nedotýká dřeva, a zapněte ji. Frézujte podél šablony. Po odfrézování obvodu spusťte frézu o 9,5 mm pro další řez. Tím se dostane pod šablonu a začne kopírovat opracovanou stěnu misky. Takto pokračujte hlouběji a hlouběji až na dno. Pokud jsou na dně znatelné stopy od nástroje, bude třeba je ve finále vybrousit. Takto postupujte ve všech čtyřech otvorech.
Krok č. 8:
Nyní si zakreslete vnější obvod misky. Do kružítka nastavte mírně přes 12,7 mm, aby zůstal materiál i na dobroušení. Hrot si zahákněte o vnitřní stranu mísy a vytvořte kružnici. Tužku veďte kolmo k obvodu misky. Pro narýsování částí u předělů si připravte kousek tenkého dřeva, které prohnete a doděláte kružnici podle něho.
Krok č. 9:
Na pásové pile vyřízněte obrobek. Řežte opatrně podél nakreslené linky. Řežte pomalu a pokuste se udržet přesnost a jemnost. Ušetří vám to mnoho času při broušení.
Krok č. 10:
Upevněte mísu do hoblice a brusným papírem zahlaďte nerovnosti na obvodu, jako byste čistili boty. Práci můžete urychlit kotoučovou nebo pásovou bruskou, pozor ovšem na rychlý úběr materiálu a zachování pravidelného obvodu.
Krok č. 11:
Teď máte obrobek hezky zabroušený a stopy po řezu jsou pryč. Je načase provést pár finálních úprav. Upněte si do frézky stopkovou zaoblovací frézu 12,7 mm a zaoblete spodní obvod misky. Pro zaoblení vrchních okrajů mísy upněte zaoblovací frézu 6,35 mm a zaoblete hrany uvnitř otvoru a po vrchním obvodu.
Krok č. 12:
Vybruste vnitřní prostory mísy pomocí jemného brusného papíru. Začněte s hrubostí 80 G a pokračujte až k 220 G. Vnějšek obruste ruční bruskou. Pro dokončení napusťte dřevo olejem z vlašských ořechů, který pořídíte v jakémkoliv obchodě se zdravou výživou.
Zpět na seznam článků