Pro hodně truhlářů a řemeslníků je výroba ručního rybinového spoje vrcholem dřevařské kariéry.

Přitom se učí již v prvním ročníku střední školy. Když si vzpomenu na svůj první rybinový spoj, nemohu mluvit o žádném výstavním kousku. Spíše se jednalo o kvalitně vytmelený spoj. Pak jich člověk vyřeže pár, které dobře sedí a vypadají reprezentativně, a začne si myslet, že dosáhl nejvyššího možného úspěchu ve tvorbě rybinových spojů.

Je pravda, že rybiny jsou náročné na výrobu, ale stačí si je párkrát vyzkoušet a i relativní nováček se bude těšit z vlastních výsledků. Stačí se podívat na to, co vyrábějí truhláři v Japonsku, a pochopíme, že za hranicemi se vyrábějí dřevěné výrobky tisíckrát složitější, než je rybinový spoj.


V dalších odstavcích se podíváme na postup výroby rybinového spoje. Rybiny používáme ke spojení dvou kusů dřeva na výšku. Krása tohoto spoje spočívá v jeho pevnosti a odolnosti vůči mechanickému zatížení v tahu jedním směrem, což ho činí ideálním pro výrobu šuplíků.

Předpokladem pro přesnou práci je správně připravené dřevo. Každý dílec by měl být rovně ohoblovaný, s hranou do pravého úhlu a konce přesně zakrácené.

Prvním krokem je vytvoření linky označující hloubku rybinového spoje. Rýsovaná linka by měla být o menší kousek dál od kraje, než je tloušťka dřeva, což umožní malý přesah při následném sestavování spoje.

V druhém kroku narýsujeme dva rybinové čepy na hranu prkna. Čepy jsou části dřeva mezi rybinami. Obecné pravidlo je, že čepy začínají ve vzdálenosti poloviny tloušťky dřeva + 1 mm od okraje. V našem případě jsou tyto dvě tečky asi 7 mm od kraje.

Tyto dvě tečky, označující rožky čepů, jsou připraveny na zakreslení sklonu 8° na každé straně. Já chci vytvořit dvě rybiny, to znamená, že dílec musím rozdělit přesně v polovině a zakreslit prostor mezi rybinami. Obecně bývá rybina zhruba po 25 mm po celé šířce prkna. Toto pravidlo není zákon, popravdě je jen na vás a na vašem úsudku, kolik rybin vytvoříte. Naše dřevo je široké 66 mm.

V posledním kroku rýsování uděláme rovné čáry na hranu pomocí úhelníku. Na plochu přerýsujeme pomocí úhelníku čáry se sklonem 8°. Dejte pozor na přesné přerýsování. Části, které půjdou pryč, si označíme.

Po vyznačení rybin přichází čas na jejich vyřezání. Přesnost je při řezání zásadní, řežte na půl rysky a řez ukončete těsně nad linkou značící hloubku rybiny. Narazíte-li na potíže, nacvičte si řezy na kousku nepoužitého dřeva.

Po vyřezání čepů je čas na vyčištění prostoru mezi čepy a odříznutí jejich kraje. Na vyčištění použijeme opravdu ostré dláto a paličku, případné nedostatky dočistíme doříznutím. Vyčištění je možné také lupínkovou pilou, přičemž si nechte 1 mm nebo méně, tento zbytek pak opatrně odstraníte dlátem.

Pokud po vysekávání zůstaly nedodělky, můžete je vyčistit malým ostrým nožíkem. Zalamovací nůž funguje docela dobře. Tyto nože jsou ovšem příliš křehké a mají tendenci se lámat. Také se dá použít úzké dláto.

Nyní je třeba vytvořené čepy překreslit na hranu druhého dílce. Upněte dílec na výšku hoblíku a pak ho použijte na podložení. Dílec se spojem položte na hranu a na hoblík. Tenkou tužkou nebo rýsovacím nožem překreslete čepy.

Překreslené rybiny na hranu dílce protáhněte svislou ryskou na plochu dílce až ke značení hloubky spoje. Tím jsme si přenesli rybinu a připravili se na vyřezávání.

Nyní se můžeme pustit do vyřezávání rybin. Přesnost je při řezání zásadní, řežte na půl rysky a řez ukončete těsně nad linkou značící hloubku rybiny. Pro přesnější řezání úhlu si můžete přerýsovat svislé vodící čáry i na zadní stranu dílce.

Po vyřezání rybin je třeba vyčistit prostor mezi rybinami. Na to použijeme ostré dláto a paličku.

Po zarovnání rybin sklepejte spoj dohromady kladívkem. Spoj by měl sedět bez užití nadbytečné síly. Vytyčovací linky budou viditelné, dají se ovšem zahladit obroušením. Drobné přesahy odstraníte ostrým hoblíkem nebo obroušením.

Nyní již víte, jak ručně vyrobit rybinový spoj. Při výrobě krabičky s rybinovým spojem se pokračuje stejně. Pokud máte chuť získat větší jistotu při výrobě spoje, je třeba ho vyrábět pravidelně.

Pokud nemáte čas a chuť se zabývat ruční výrobou rybinového spoje, můžete využít cinkovací přípravek FD600 nebo menší cinkovací přípravek FD300.




Zpět na seznam článků