Snadný způsob spojování desek kolíky
Máte chuť se naučit spojovat nábytkové desky? Potřebujete opravit starou skříňku nebo předělat novou? Poradíme vám, jak se dá s levným přípravkem udělat kolíkový spoj, který vás nebude stát velké peníze a poradí si s ním každý.
Pro práci jsme zvolili základní přípravek za pouhých cca 300 Kč, který lze jednoduše objednat v e-shopu IGM nebo zakoupit v IGM prodejních centrech a u IGM prodejců
Obsah balení
Kolíkovací přípravek dodávaný firmou IGM nástroje a stroje s. r. o. obdržíte společně s přehledným návodem k použití. Přípravek je vyroben z tvrdého plastu a vrtací otvory jsou opatřeny kalenými kovovými pouzdry zalisovanými do plastového těla. Přípravek umožňuje spojování dílců kolíky o průměru 6 mm, 8 mm a 10 mm. K tomuto účelu slouží tři otvory, každý o jiném průměru.
Použití přípravku
Přípravkem IGM Fachmann můžete spojovat dřevotřískové a laminované desky, prkna, spárovky a materiál na bázi dřeva o tloušťce od 10 mm do 30 mm.
Potřebné doplňky pro kolíkování
Pro kolíkování s přípravkem budete potřebovat spojovací kolíky, ostrou tužku, úhelník, metr na rozměření a překreslení roztečí kolíků, dále vrtačku nebo aku vrtačku, vrták s hloubkovým dorazem pro nastavení vrtané hloubky. K dokončení spoje budete potřebovat svěrky a lepidlo pro slepení dílců. Pro zajištění dílce vám postačí svěrka pro stažení spoje při lepení.
Rozměření středů otvorů
Oba dílce si položte na sebe, zalícujte přední stranu a metrem si na spodní desce rozměřte středy kolíků. Doporučuji první kolík umístit 27 mm od přední a zadní hrany. Rozteč mezi kolíky je libovolná. Pamatujte ale na to, že dlouhé rozteče neposkytují dostatečnou pevnost spoje. Doporučuji dělat rozteče v rozmezí 65–100 mm. Tím bude pevnost spoje zaručená.
Přerýsování na druhý dílec
Středy kolíků si přeznačte na druhý dílec a rozrýsujte úhelníkem, abyste se přípravkem snadno trefili na střed otvorů (naznačené rysky). Dílec, který budete vrtat do plochy, rýsujeme na plochu, druhý dílec budete vrtat do hrany, rýsujte tedy na hranu.
Rozměr kolíku – rozdělení vrtané hloubky
Změřte si celkovou délku kolíku a rozvrhněte, jakou hloubku budete vrtat do hrany desky a jakou do plochy. V tomto postupu jsme používali kolíky dlouhé 35 mm a desku o tloušťce 18 mm. Do plochy jsme vrtali otvor hluboký 15 mm a do hrany 22 mm hluboký. Vždy 2 mm necháváme prostor pro lepidlo, tedy 15 mm do plochy + 20 mm do hrany + 2 mm prostor pro lepidlo.
Nastavení vrtané hloubky
Přípravek vložte na dílec, zasuňte vrták do pouzdra, dokud se neopře o dílec. Hloubka vrtání se rovná vzdálenosti hloubkového dorazu od přípravku. Vzdálenost nastavíte posunutím kroužku po vrtáku a zafixujete pomocí jisticího červíku. Dbejte na řádné dotažení hloubkového dorazu, aby nedošlo k jeho posunutí, a tím ke změně hloubky při vrtání.
Nastavení přípravku pro vrtání do hrany dílce
Při vrtání otvorů do hrany je důležité umístění otvoru na střed hrany dílce a přesné nastavení roztečí mezi jednotlivými kolíky.
K vyvrtání otvoru zvoleného průměru na střed hrany dílce je třeba přípravek přiložit na hranu předepsaným způsobem (podle obrázku výše). Pomocí centrovacích trnů a otočením rukojeti správným směrem nastavíte přesný střed. Pro určení roztečí mezi kolíky poslouží zakreslené rysky na hraně. Rysku mějte vždy na středu vodicího pouzdra.
Vrtání otvorů do hrany
Vsaďte vrták do kaleného pouzdra a vyvrtejte otvor pro kolík.
Takto postupujte při vrtání dalších otvorů pro kolíky.
TIP: Pro snadné vrtání a vedení otvoru používejte vrták s vodicím hrotem a předřezy. Vrtáky do dřeva najdete v e-shopu IGM.
Nastavení přípravku pro vrtání do plochy
Před začátkem vrtání do plochy je třeba k přípravku namontovat postranní doraz a nastavit vzdálenost vrtání od hrany dílce.
Pro snadné nastavení vsaďte jeden kolík do otvoru v hraně a na něj nasuňte přípravek otvorem shodného průměru. Postranní doraz přitlačte k desce a dotáhněte jisticími šrouby.
Vrtání otvorů do plochy
Nastavte hloubku vrtání pomocí hloubkového dorazu na vrtáku na 15 mm a vyvrtejte otvory. Vzdálenost od hrany dílce určuje postranní doraz přípravku. Středy kolíků si určujete podle narýsovaných roztečí. Takto postupujte u všech kolíků.
TIP: Pro snadnější určení středu vrtání zasuňte kolík do přípravku ze spodní strany k používanému otvoru a umístění středu nastavte podle něj.
Sestavení dílců
Pokud jste byli při práci pečliví, bude pro vás snadné nakolíkovaný spoj sesadit. V případě, že se při kolíkování některý otvor vychýlil, můžete jednoduše potřebnou část kolíku odštípnout
Lepení kolíků
Pro lepení kolíků používejte disperzní lepidlo pro vnitřní použití. Můžete použít i disperzní voděodolné lepidlo. Z vlastní zkušenosti doporučujeme používat lepidla Titebond. Zaručují jedinečnou pevnost lepeného spoje a nedochází u nich ke zmenšování objemu jako u PVA lepidel.
Jako první nalepte kolíky do hrany. Poté dejte lepidlo do otvorů v ploše a sesaďte desky do sebe.
Stažení lepeného spoje
Po sesazení lepeného spoje je třeba dílce stáhnout svěrkami, abychom dosáhli co nejtěsnějšího a trvalého spoje. Je dobré, když stažení trvá po dobu cca 20 minut, aby došlo k zavadnutí.
Hodnocení práce s přípravkem
Přípravek je cenově dostupný, a protože práce s ním je snadná, může ho používat i průměrně zručný kutil. Jediné, na co je třeba dávat pozor, je chycení středů vrtaných otvorů.
Tento přípravek je vhodný na malý počet spojů, především pro kutily. Pokud budete chtít kolíkovat pravidelně, doporučujeme vám přípravky vyšší úrovně.
TIP pro lepší vzhled spoje
Pro lepší a profesionálnější vzhled doporučujeme vytvoření tzv. fazetky na spoji. Fazetka je přesah průběžné desky (bočnice) oproti druhé. Dělá se nejčastěji 0,4 mm, a to z estetického důvodu. Velikost fazetky ovlivníte při vrtání otvorů do plochy, nastavením postranního dorazu na přípravku v bodu 11.
Vložte mezi desku a postranní doraz materiál o tloušťce požadované velikosti fazetky. Tím dosáhnete posunutí otvorů od kraje.
Závěr
Věříme, že tento postup oceníte při výběru kolíkovacího přípravku a následně při samotném kolíkování ve své dílně.
Zpět na seznam článků