Důraz na detail a řemeslné zpracování mě posouvá kupředu
Jsme rádi, že vám můžeme zprostředkovat zkušenosti a hodnocení strojů JET od našeho dlouholetého zákazníka, precizního řemeslníka a dlouholetého uživatele strojů JET. Bude to téměř pět let, kdy poprvé přišel do našeho prodejního centra a zajímal se o stroje a vybavení truhlářské dílny.
Tehdy končil vysokou školu a občas ještě dojížděl do Brna na fakultu. Přitom si zařizoval a vybavoval dílnu. Je nám potěšením vám představit Petera Kovácse, který vystudoval elektrotechniku na VUT v Brně, a přesto se od roku 2012 věnuje profesionálně svému koníčku, truhlařině. Pracuje skoro výhradně s masivním dřevem, z něhož vyrábí snad vše, od malých rámečků přes veškerý nábytek, různé bytové doplňky až po schodiště nebo kuchyňské linky. U každého výrobku klade velký důraz na detail a na kvalitní řemeslné zpracování.
Prvním strojem, který si zakoupil od značky JET, byla dvouválcová bruska. Ještě dnes si pamatuji, jak jsme téměř dvě hodiny v prodejním centru brusku testovali. Již při tomto testování bylo zřejmé, že pan Kovács má jasnou představu o tom, co od stroje potřebuje.
Proč jsem ji koupil? Potřeboval jsem stroj na kalibraci a hloubkové broušení masivu. Jelikož všechny moje hoblovky, starší i novější, mají klasický hoblovací válec, ne žiletkový, musel jsem řešit problém vytrhávání vláken, zejména u dřevin s komplexní texturou (typicky dřeňové a středové fošny a desky dubu, jasanu, ořešáku, ale také místa kolem suků, rozdvojení kmene atd.). K pořízení mě přesvědčila dostatečně robustní konstrukce stroje vhodná i pro hloubkové broušení spárovek větších rozměrů.
I po letech jsem spokojený s výbornou přesností, která je podle mých zkušeností lepší než 0,1 mm v celé šířce 600 mm.
Zároveň na stroji oceňuji jednoduchost údržby a nemůžu zapomenout na poměrně snadnou výměnu brusných pásů. Pro své potřeby bych občas ocenil lehce výkonnější motor. Někdy brousím delší dílce a tehdy bych uvítal přídavné stoly, které prodlouží pracovní plochu.
Jinak je to šikovný, jednoduchý, rozměrově kompaktní a cenově dostupný stroj, který se hodí do malých provozů. Vlastním ho tři roky a velmi rychle se stal v mé dílně nepostradatelným. Opravdu mě překvapila velmi dobrá přesnost, kterou nabízí. Škoda, že se nevyrábí ve verzi s oscilací.
Proč jsem ji koupil? Malá pásová bruska přichycená k pracovnímu stolu není zrovna ideální pro hranové broušení rámečků, šuplíků nebo například pro výrobu šablon. S touto bruskou mohu brousit hrany bez problému, a to i na delších dílcích.
Hlavní výhody, které tato bruska nabízí, je oscilace a přídavný litinový stůl, který využívám pro broušení tvarových dílců.
Když potřebuji brousit pod úhlem, jednoduše změním úhel přímo na agregátu a dílec mi zůstává ve vodorovné poloze na litinovém stole. Nastavený úhel doporučuji vždy kontrolovat pomocí úhelníku, obzvlášť pro 90°.
Proč jsem ji koupil? Tuto tloušťkovačku jsem pořídil pro malé projekty. Je to malá kompaktní protahovačka se slabším motorem, plechovým stolem a základní stupnicí na odečet výšky protahování. Není to špatná protahovačka, ale motor je slabý, a proto nastavuji úběr do 0,5 mm. Je to stroj, který je vhodný také na převoz na montáž.
Proč jsem ji koupil? Potřeboval jsem ji pro výrobu šablon, broušení dílců se složitými tvary. Hlavní výhodou této brusky je oscilace, která pomáhá docílit lépe vybroušeného povrchu než v případě stroje bez oscilace.
Ze začátku jsem si musel zvyknout na menší stůl, který však lze v případě potřeby svépomocí snadno rozšířit.
Průměry standardně dodávaných válečků končí na průměru 50 mm. Dále je v nabídce průměr 75 mm, ale ten je třeba si zvlášť dokoupit. Dnes bych se již rozhodl jinak a namísto této malé brusky bych zakoupil větší model JOSS-S. Ten by byl pro mě lepší.
Proč jsem ji koupil? Z důvodu nedostatku prostoru jsem musel prodat starou litinovou dvoukotoučovou brusku o průměru 80 cm a potřeboval jsem za ni náhradu, ale už menší. Tato čelní bruska splnila všechny mé požadavky, plně litinový stroj, je kompaktní a praktická ke každodennímu použití. Mohu ji plně doporučit.
Proč jsem ji koupil? Měl jsem malou kombinaci srovnávačka/protah a potřeboval jsem o něco větší a tužší stroj. Také jsem chtěl, aby stoly byly litinové (můj první stroj je měl hliníkové) a aby se daly odklápět současně.
Na základě zkušeností oceňuji litinové stoly, výškově stavitelné jak na vstupu, tak na výstupu.
Ve srovnání s mojí první mašinou byla tato hoblovka velký krok dopředu. Litinové srovnávací stoly namísto hliníkových, žádné oddělávání pravítka při přechodu ze srovnávání na tloušťkování a hlavně žádné opětovné nastavování pravého úhlu na pravítku, váha 230 kg místo 80 kg… Jen občas bojuji s krátkými stoly, 1 400 mm je na srovnávání dlouhých dílců málo. Ideálně by měly mít alespoň 2 000 mm. Tato hoblovka je perfektní do malých dílen a v mém případě skvěle doplňuje řadu starých velkých strojů, které používám v případě, kdy je to nevyhnutelně nutné.
Proč jsem ji koupil? Používání kolíkových spojů u rámových konstrukcí (dveře, dvířka), respektive u stolů, židlí a podobně, považuji za nevhodné, nedostatečně silné. Všechny tyto spoje už od začátku dělám „čep a dlab“. Za poslední rok jsem tento stroj částečně nahradil čepovací frézkou Festool Domino XL 700, i tak ale najde v mé dílně uplatnění. Na stroji oceňuji masivní litinový stůl, který je pohyblivý ve dvou směrech a je veden v rybinách. Občas mi připadá, že by si stroj zasloužil výkonnější motor. Určitě doporučuji používání kvalitních vrtáků, které se musí udržovat ostré.
Proč jsem ho koupil? Malá verze filtru vzduchu by jistě nestačila ani na tak malou dílnu, jakou mám já.
Tento filtr je dostatečně výkonný a účinný.
Maximálně mi vyhovuje jeho výkon a možnost nastavení tří rychlostí ventilátoru. Po asi dvou letech mi odešla ovládací elektronika, kterou jsem následně nahradil primitivním, ale naprosto funkčním čtyřpolohovým přepínačem. Dálkové ovládání ani časovač mi nechybí, i když to bylo příjemné a pohodlné.
Vyzkoušejte stroje JET i ve své dílně a na své projekty.
Peter Kovács
kovacspeter@seznam.cz
Zpět na seznam článků